V dnešnom článku si povieme niekoľko dobrých rád k fotografovaniu interiérov. Podobne ako pri produktovej fotografii, jej hlavný zámer je prilákať záujemcu.

Pekná fotka predáva. Pekné zábery interiéru vašej reštaurácie alebo chaty budú lákať k návšteve viac ako rozmazané "mobilovky". To isté platí pre snímky bytov a ďalších priestorov, ktoré chcete predať, prenajať alebo do nich prilákať zákazníkov.

Fotoaparát a objektív

Pri fotografovaní interiéru budete najčastejšie bojovať s tým, ako na snímok dostať čo najväčší priestor. Fotka jednej steny s oknom toho nikomu veľa nepovie, a preto je nutné použiť naozaj veľmi širokouhlý objektív (niečo ako 14-24 alebo 16-35 na kinofilme).

To zvyčajne nepôjde s kompaktom, teda je tu jasná rada: ak chcete fotiť interiéry poriadne, budete potrebovať fotoaparát s výmennými objektívmi. To znamená buď zrkadlovku, alebo bezzrkadlovky.

Je množstvo vlastností, ktoré odlišujú opticky kvalitné objektívy od tých menej kvalitných, počnúc farebnosťou a končiac počtom lamiel a konštrukciou clony.

Samotné telo potom už nie je až tak dôležité - samozrejme vyššie rozlíšenie či dobrý dynamický rozsah sa hodí, ale ani jedno nie je nevyhnutné. Záleží na tom, ako budete fotografie spracovávať a aký bude finálny produkt. Ak fotografie skončia na webe, rozlíšenie riešiť nemusíte. Rozdiel medzi lacnejšími a drahšími telami je skôr v pohodlí ovládania.

Statív

V uzavretých priestoroch býva málokedy dostatok svetla pre fotografovanie z ruky - ak teda nechcete fotografovať na vysokej citlivosti. To ale nechcete, pretože zrovna na podobných reprezentatívnych fotografiách nevyzerá nadbytok šumu vôbec dobre. So statívom môžete držať ISO v rozmedzí základných hodnôt 100-200 ISO.

Ak máte na výber medzi guľovou a trojcestnú hlavou, vezmite tú druhú. Fotografie plné horizontálnych a vertikálnych línií sa s guľovou hlavou pomerne zle komponujú.

Aj tu platí základné pravidlo, že čím pevnejší statív, tým lepšie.

Úkony priamo na mieste

Ak je to aspoň trochu možné, rozsvieťte v interiéri všetky svietidlá, ktoré máte k dispozícii. Nie je to preto, že by fotoaparát potreboval viac svetla - ak je interiér tmavší, jednoducho použijete dlhšiu expozíciu - dodá to však na atmosfére a pomôže k rovnomernému nasvieteniu celej scény a fotky vyzerajú po post-produkcii oveľa lepšie.

Komponujte tak, aby ste zachytili charakteristické prvky a dominanty priestoru. Dávajte si pozor na rušivé prvky, ako sú izbové rastliny vstupujúce do záberu  a podobne. Zachyťte čo najväčšiu časť priestoru, ktorú Vám širokouhlý fotoaparát dovolí.

Upracte neporiadok. Ak fotografujete cudzie priestory, dohodnite sa, aby bolo upratovanie vykonané skôr než dorazíte na miesto. Fotografovať reprezentatívnu fotku reštauračného zariadenia s neumytými pohármi na stoloch, špinavými obrusmi nie je vôbec vhodné. Ak niečo nie je možné upratať, alebo to prehliadnete, vyretušujte to neskôr. Ak na to myslíte vopred, ušetríte si mnoho času.

Najväčší problém z technického pohľadu fotenia predstavujú okná. Osvetlenie za nimi je zvyčajne silnejšie, než osvetlenie interiéru a ľahko tak vzniknú prepaly. Fotografovať, keď je vonku tma tiež nie je dobrý nápad, pretože interiér potom pôsobí tmavo.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram